Foods
Moderators: chrissy1988, sun123


$15 for groceries for the week, what to choose?


Quote  |  Reply
Hey everyone!

So I only have about $15-$20 to spend on groceries this week. What do you suggest I buy? Keep in mind that it has to be relatively simple to prepare...I'm just a college student, so I'm not a very experienced chef. And I'll eat pretty much anything! Thanks!

:-) 
19 Replies (last)

Oatmeal is pretty cheap. Like 4 dollars for a 30 serving container. Theres breakfast for a month! And a few snacks if you want to snack on it too.

Buy a big bag of brown rice, and a bag of flash frozen chicken breasts.

That will about hit your budget. Groceries are expensive.

Oatmeal $4 Bananas x3 $1 Apples x2 $1 Lowcal bread or tortillas $2 turkey lunch meat $3 salsa $2 container of nonfat cottage cheese $2 brown rice $2-3 2 baking pots $1 frozen chicken breasts $8 frozen mixed veggies $2

The chicken may set you over maybe borrow a few bucks from a friend but this should get you through the week. I lived off rice and baked pots in college.

Do you have any discount grocery stores around you like grocery outlet or canned food wharehouse. You can defenitly get a weeks worth there for $20.
#3  
Quote  |  Reply
Thanks for all the suggestions. I should mention that I have oatmeal already at home, as well as eggs. And I have chicken (not breast though, I believe they're drumsticks) and fish (one salmon fillet as well as another type, I can't remember what) in the freezer.

1 pound brown rice = $2

2 pounds dried beans = $2

1 onion & 1 pepper (to put in your beans) = $1

1 jar peanut butter = $1 - 3 depending on if you buy natural or regular

1 loaf bread = $2

1 giant bag carrots = $3

2 pound tomato= $2.50-3 depending since they are in season

3 pounds peaches/nectarines = $1.50-3 depending on sale, since they are in season

2 pounds bananas = $1

1 head/ small bag lettuce =  $2

with $2 or so to spare for tax or something special

edited b/c you have chicken and oatmeal, which I put on there originally.

 

 

 

 

#5  
Quote  |  Reply

eggs, oatmeal, fruits and veggies that are in season or on sale, store brand peanut butter, a cheap loaf of bread

if you need cheap protein, then buy canned tuna or salmon especially if you have a grocery store called ALDI near you. Extremely cheap place for groceries.

Search in your area for a local farm, its usually pretty cheap. I know at mine I can get 3 HUGE cucumbers for $1. and stuff like that

Stock up on dried beans. Check circulars every week for deals, and clip your coupons because it does help a lot in the long run. Also get a bonus card (or whatever your store carries) to save on deals in the store.

peanut butter, crackers, frozen veggies

You can have oatmeal every morning for breakfast and a dollar Whopper Jr from Burger king for lunch and dinner.   Just kidding!
hi, have you considered visiting any of your local churches for the food banks?  Most will give you about 5 bags of grocereis (no you dont get to pick)  I knew a lady once that that made her rounds every month. she never paid for groceries.

How are you made eligible for food banks? I can't imagine just being able to go and grab stuff.

What do you have for staples?

you can make your grocery dollars go further if you can incorpate what you already have.

I spend about $20 each week for groceries and plan my meals at the begining of the week.  Some weeks it is tuna every day for lunch.  Yogurt for breakfast with toast and tofu.  Beans and rice go can stretch your dollar.  Reduced table fruits and veggies.  Cheese and eggs are a luxury right now and bought only if I plan for it.  Lasgna can last two days and is fairly cheap to make. 

FAT FREE REFRIED BEANS! THEY ROCK! And they're cheap. I always have that in the house, top it with onions, lettuce, tomatoes, and a spoonful of sour cream and eat it with crackers, it's amazing.

Oatmeal is a good choice. And yogurt! The fat-free Kroger brand is 10/$4 which is great. If you get your groceries at Krogers, get the Kroger brand and use your Krogers card to you save money. Hmmm... milk, eggs, cereal. That's all pretty simple but honestly, you can make a lot of things with everything I listed :D The bean dip, eggs and put vegetables in it, cereal, yogurt, oatmeal WITH yogurt (plus there are all different kinds of flavors). Groceries are expensive! But I bet you're a smart shopper ;) Good luck!

#14  
Quote  |  Reply
Original Post by bettypage4:

1 pound brown rice = $2

2 pounds dried beans = $2

1 onion & 1 pepper (to put in your beans) = $1

1 jar peanut butter = $1 - 3 depending on if you buy natural or regular

1 loaf bread = $2

1 giant bag carrots = $3

2 pound tomato= $2.50-3 depending since they are in season

3 pounds peaches/nectarines = $1.50-3 depending on sale, since they are in season

2 pounds bananas = $1

1 head/ small bag lettuce = $2

with $2 or so to spare for tax or something special

edited b/c you have chicken and oatmeal, which I put on there originally.

 

 

 

 

WOW, i want to shop wherever you do.

my groceries bring me to $50 a week (for JUST me) and i buy about that much.

seriously, over here peanut butter is 4-7 dollars.

#15  
Quote  |  Reply
I think some misunderstood, I don't have $15 for groceries EVERY week, just this week. Usually I spend quite a bit more. :) Thanks for all the great ideas, guys! I think I will start making meal plans for the week like spoiled_candy does. 
Marc's is a cheap place to buy groceries and better vegetables and fruit, I love it, even 1 containie of oatmeal is 0.88 cents....

Try head of lettuce (.90-1.50)

bag of carrots chips (1.50)

bananas (.49 a pound)

any cereal brand betwen (2-4.00)

Canned beans (.50-1) good for you look for low sodium ones

frozen veggies (1.50 - 200)

bread (1-3)

nonfat naturall yorgutr container (2.80)

cheese 25% less fat different kinds (2.50)

bag of apple (4)

canned fruit without sugar added (.50-1.50)

canned tuna (.70)

deli turket (2.50)

Yams (.99 a pound)

Around 20 maybe little more, but make sense right.....\Good food low prices....
Original Post by garnet18:

Original Post by bettypage4:

1 pound brown rice = $2

2 pounds dried beans = $2

1 onion & 1 pepper (to put in your beans) = $1

1 jar peanut butter = $1 - 3 depending on if you buy natural or regular

1 loaf bread = $2

1 giant bag carrots = $3

2 pound tomato= $2.50-3 depending since they are in season

3 pounds peaches/nectarines = $1.50-3 depending on sale, since they are in season

2 pounds bananas = $1

1 head/ small bag lettuce = $2

with $2 or so to spare for tax or something special

edited b/c you have chicken and oatmeal, which I put on there originally.

 

 

 

 

WOW, i want to shop wherever you do.

my groceries bring me to $50 a week (for JUST me) and i buy about that much.

 

seriously, over here peanut butter is 4-7 dollars.

Walmart and the cheap asian & mexican stores, no brand loyalty whatsoever saves you serious $

don't get caught up in organic, fancy stuff or packaged convenience food and you can actually afford to eat well on cheap

#18  
Quote  |  Reply
Original Post by bettypage4:

Original Post by garnet18:

Original Post by bettypage4:

1 pound brown rice = $2

2 pounds dried beans = $2

1 onion & 1 pepper (to put in your beans) = $1

1 jar peanut butter = $1 - 3 depending on if you buy natural or regular

1 loaf bread = $2

1 giant bag carrots = $3

2 pound tomato= $2.50-3 depending since they are in season

3 pounds peaches/nectarines = $1.50-3 depending on sale, since they are in season

2 pounds bananas = $1

1 head/ small bag lettuce = $2

with $2 or so to spare for tax or something special

edited b/c you have chicken and oatmeal, which I put on there originally.

WOW, i want to shop wherever you do.

my groceries bring me to $50 a week (for JUST me) and i buy about that much.

seriously, over here peanut butter is 4-7 dollars.

Walmart and the cheap asian & mexican stores, no brand loyalty whatsoever saves you serious $

don't get caught up in organic, fancy stuff or packaged convenience food and you can actually afford to eat well on cheap

ah; lol well, unfortunately the nearest wal-mart (or target or anything like that) is 15-20 minutes away whereas our regular stores are within walking distance. i don't think my mom is going to want to drive all the way out every week, haha. oh well..


i pretty much live off conveniently packaged foods though *shrug* i don't bother with organic stuff, though. WAY too expensive and i don't do the eating clean thing anyway.

for the one i used to go to (food bank) you just show your ID and fill out a form asking your income/rent, utilities costs, etc.  Once you are in their system, they have a set date each month when you can come in and get your food. All you need is your Id.

 Its actually a life-saver considering the price of Gas now-a-days.....
19 Replies
Advertisement
Advertisement
Allergy Remedies
Is It Possible to Go Natural?
The side effects of allergy medications keep some people from using them. Natural remedies can be a great alternative, but some are more effective than others.